Održana javna tribina na temu "Unapređenje položaja djece sa smetnjama u razvoju i njihovih roditelja"
Udruženje za pomoć licima sa autizmom „Djeca svjetlosti“ iz Banja Luke je dana 29.04.2025. godine organizovalo javnu tribinu na temu “Unapređenje položaja...

Udruženje za pomoć licima sa autizmom „Djeca svjetlosti“ iz Banja Luke je dana 29.04.2025. godine organizovalo javnu tribinu na temu “Unapređenje položaja djece sa smetnjama u razvoju i njihovih roditelja“ u Domu omladine. Ciljevi javne tribine su bili predstavljanje rada Udruženja i zagovaračke inicijative za izmjenu propisa koje ograničava prava roditelja-njegovatelja do 30. godine života djeteta sa smetnjama u razvoju. Učesnice tribine su bile članice Udruženja, Olivera Davidović Knežić (mr psihologije i projektni koordinator), Nikolina Klepić (dipl. psiholog i zamjenik koordinatora) i Daniela Višnjić (pravna savjetnica). Javnoj tribini su prisustvovali i predstavnici partnerskih udruženja, Saša Kasagić (Udruženje „Duga“ Gradiška) i Vojin Nišević (Udruženje „Plavi balon“ Prijedor“).

Podršku javnoj tribini su dali građani, roditelji negovatelji, predstavnici Grada Banjaluka i predstavnice Saveza za rijetke bolesti, Udruženja „Zajedno“, Udruženja roditelja djece oboljelih od malignih bolesti„Iskra“ i Udruženja građana za podršku osobama sa teškoćama u razvoju „Plavi svijet“ . Javna tribina je bila medijski propraćena.

Zaključi javne tribine su sljedeći:

1.     Trenutni zakonski okvir kojim se reguliše prava roditelja - njegovatelja je vrlo ograničavajući i potrebno je čim prije i na prihvatljiv način pokrenuti incijativu izmjene Zakona o dječjoj zaštiti. Ustavna inicijativa je prvi važan korak koji je već preduzet, ali treba insistirati na uspostavljanju dijaloga sa nadležnim ministarstvima i poslanicima/poslaničkim klubovima u RS, kako bi podigli vidljivost i svijest o teškom položaju roditelja djece sa smetnjama u razvoju.

2.     Prisutni predstavnici udruženja koja djeluju sa sličnim ciljevima su istakli punu podršku projektnim ciljevima i aktivnostima, te istakli spremnost da doprinesu ostvarivanje isth.

3.     Medijskoj kampanji je potrebno posvetiti što više pažnje i upoznati javnost sa projektnim ciljevima i aktivnostima, iz razloga senzibilizacije javnosti o teškom položaju roditelja djece sa smetnjama u razvoju, te dobijanja šire podrške za realizaciju projektnih aktivnosti.